الگوهای بازگشتی

الگوهای معکوس کننده روند نزولی

بازار ارزهای رمزنگاری شده تابع قوانین و الگوهای مشابه سایر بازارها است. بدون در نظر گرفتن بازه زمانی و نمودار انتخاب شده، روندها دائما در حال تغییر هستند. برای تصمیم گیری در مورد معاملات و یافتن بهترین نقاط ورود، باید بدانید چه سیگنال هایی نشان دهنده وارونه شدن روند است. رایج ترین الگوهای معکوس کننده روند نزولی، سر و شانه معکوس، کف دوقلو و گوه نزولی است.

در مقاله امروز، ما هر یک از این الگوها را تجزیه و تحلیل می کنیم، ویژگی های کلیدی آنها را در نظر می گیریم و ایده هایی در مورد نحوه استفاده از آنها به اشتراک می گذاریم.

سر و شانه معکوس

شکل معکوس سر و شانه ها سیگنال معکوس روند قوی است. این شکل در طی یک روند نزولی مشخص شکل می گیرد و از سه قسمت شانه چپ، سر و  شانه راست تشکیل شده است. یکی دیگر از پارامترهای مهم شکل، به اصطلاح گردن است.

 

سر پایین ترین قسمت از این الگو است، و شانه ها، واقع در هر دو طرف. این الگو با کاهش حجم هنگام تشکیل سر و سپس شانه راست، تقویت می شود. اگرچه کاهش حجم برای تشکیل الگو ضروری نیست، اما ارزش آن را دارد که در طول تجزیه و تحلیل مورد توجه قرار گیرد. 

خط گردن سطحی از مقاومت است که از دو اوج قبلی تشکیل شده است. گردن تنها پس از ظاهر شدن سایر قسمتهای الگو شکل می گیرد. هرچه خط گردن افقی تر باشد، احتمال برگشت بیشتر است.

شروع معامله

انتخاب نقطه ورود به استراتژی معاملاتی فرد بستگی دارد. در اینجا دو گزینه رایج وجود دارد:

  1. وارد شدن به معامله در هنگام شکل گیری شانه “راست”، پس از شکستن خط گردن، با یک سفارش محدود برای خرید دقیقاً در بالا. نقطه ضعف این روش احتمال وقوع شکست اشتباه است. برای جلوگیری از ضررهای احتمالی، لازم است یک Stop Loss محکم درست زیر خط گردن تنظیم کنید.
  2. ورود به موقعیت پس از آزمایش مجدد، تأیید شکست بالای خط گردن.

قرار دادن توقف ضرر

هنگام ورود به موقعیت، ایجاد توقف ضرر ضروری است. این روش برای کنترل ضررهای شما در صورت تشخیص اشتباه الگو است.

  1. برای کاهش ضررهای احتمالی، می توانید Stop Loss را درست زیر خط گردن تنظیم کنید.
  2. Stop Loss را می توان در پایین ترین نقطه شانه راست یا درست بالای آن قرار داد.

ویژگی های کلیدی

شما می توانید

(الف) موقعیت ها را باز کنید و بسته به سبک معاملاتی و استراتژی خود، Stop Loss تعیین کنید،

(ب) با توجه به نسبت ریسک/پاداش ترجیحی خود، از موقعیت خارج شوید،

(ج) هنگام نزدیک شدن به نزدیکترین سطح حمایت، سود را ثابت کنید، یا استراتژی های دیگر به انتخاب خود دنبال کنید

هنگام ارزیابی این الگو در نمودار، همیشه محدوده زمانی را در نظر بگیرید. هرچه بازه زمانی بیشتر باشد، احتمال وقوع الگو بیشتر است. 

اگوی کف دو قلو

الگوی کف دوقلو یک الگوی معکوس کننده روند نزولی است. بنابراین شکل گیری آن نشان دهنده آغاز یک روند صعودی است. شکل W به راحتی قابل تجزیه و تحلیل است و اغلب در نمودارهای ارزهای رمزنگاری شده مشهور دیده می شود. این سازه در مقابل شکل سقف دقلو قرار دارد و دارای تعدادی ویژگی منحصر به فرد است.

الگوی کف دوقلو زمانی ظاهر می شود که قیمت به سطوح معینی کاهش یافته و یک شکل W را تشکیل می دهد. پایین ترین سطح به عنوان سطح حمایت عمل می کند. 

 

یک الگو زمانی تأیید می شود که قیمت از خط گردن عبور می کند. این شکست است که به عنوان سیگنال برای باز کردن موقعیت عمل می کند. 

باز کردن موقعیت و تنظیم توقف ضرر

همانطور که در بالا ذکر شد، شکست در بالای خط گردن علامتی برای شروع معامله است، اما اگر روش پایدارتر و کم ریسک را ترجیح می دهید، توصیه می شود منتظر آزمایش مجدد خط مقاومت باشید. هنگام افتتاح معامله در زمان شکست مهم است که ضرر شدید توقف را درست زیر خط مقاومت تنظیم کنید. این روش از نظر مدیریت ریسک ترجیح داده می شود.

گوه نزولی

 گوه نزولی الگوی است که نشان می دهد یک روند صعودی قریب الوقوع است 

یک گوه نزولی در نتیجه نوسانات قیمت بین دو کانال نزولی باریک شکل می گیرد. هنگامی که گوه نزولی در بازار نزولی رخ می دهد، نشانه سریعترین تغییر بازار است. اگر بازار در روند صعودی قرار دارد، این رقم نشان دهنده ادامه روند کلی است.

پس از تعیین روند، لازم است یک کانال باریک با بالا و پایین پایین ایجاد شود. قیمت باید به تدریج در کانال فشرده شود، پس از آن یک ضربه شدید و شکست باید دنبال شود. شکست با افزایش حجم معاملات مشخص می شود که می تواند سیگنالی باشد که شکل این رقم را تأیید می کند.

باز کردن موقعیت و تنظیم توقف ضرر

هنگامی که الگو را می توان به عنوان معکوس تعیین کرد، می توان معامله را در فاصله ای از کانال باز کرد. برای جلوگیری از ضرر در صورت شکست کاذب، لازم است یک Stop Loss کوتاه در زیر سطح مقاومت کانال تنظیم کنید.

همچنین می توان در حین بازآزمایی سطح مقاومت، معامله باز کرد. در این حالت، Stop Loss را می توان در زیر سطح پشتیبانی تنظیم کرد.

معامله گران باتجربه علاوه بر ورود به بازار در حین بازآزمایی، در حالی که دارایی در داخل کانال قرار دارد. گوه یک الگوی مکرر در بازار ارزهای رمزنگاری شده است و هنگام استفاده در معاملات نسبت ریسک و پاداش مطلوبی دارد.

برای در نظر گرفتن شکل گیری گوه، باید حداقل سه بالا و سه پایین را مشاهده کنید تا پایه ای برای کانال باریک ایجاد شود. همچنین لازم به ذکر است که اگر قیمت بالاتر از سطح مقاومت تثبیت شود، شکست کانال تایید می شود.

نتیجه

شناسایی الگوهای معکوس روند یکی از مهارت های اساسی است که برای تجارت موفق ضروری است. استفاده از این الگوها در کنار سایر ابزارهای تجزیه و تحلیل به کاربران امکان می دهد رفتارهای آینده بازار را با دقت بیشتری پیش بینی کنند، به معاملات بهتر کمک کرده و سود بیشتری را تضمین کنند.

 

الگوهای معکوس کننده روند صعودی

در مقاله قبلی ما الگوهای معکوس کننده روند نزولی را شرح داده ایم و بهترین نقاط ورود، استراتژی های معاملاتی و تکنیک های توقف ضرر را در نظر گرفته ایم.

اکنون ما الگوهای معکوس این روند را که با عنوان  Head & Shoulders، Double Top و Rising Wedge شناخته می شوند، تحلیل می کنیم، که نشان دهنده برگشت روند صعودی است.

الگوی سر و شانه

شکل سر و شانه ها قوی ترین سیگنال معکوس کننده روند است. این الگو در طی یک روند صعودی واضح شکل می گیرد و از سه قسمت شانه چپ، سر و شانه راست تشکیل شده است

 

در این الگو سر قسمت در بالای شکل است، و شانه ها، واقع در هر دو طرف. خط گردن یک سطح از حمایت است، که از دو اوج قبلی تشکیل شده است. 

الگوی سر و شانه ها به بازه زمانی و قدرت حرکت رو به بالا بستگی دارد. توجه به فاصله بین نوک ها هنگام آنالیز الگو بسیار حیاتی است: فاصله مساوی بین سر و شانه ها نشان دهنده احتمال بیشتر شکل گیری الگو است. همچنین هرچه خط گردن افقی تر باشد، احتمال برگشت بیشتر است.

نقطه ورود و توقف ضرر

شکستن خط گردن سیگنالی برای شکل گیری الگو است. هنگام کار با الگوی سر و شانه چندین نقطه ورود وجود دارد. انتخاب فقط با شماست و به استراتژی معاملاتی شما بستگی دارد.

  1. ورود به یک موقعیت کوتاه پس از شکستن خط حمایت: در این حالت منتظر بازآزمایی (پولبک) مجدد خط گردن برای تأیید شکست نباشید. این خطرات در احتمال شکستن اشتباه و تشکیل تله خرس نهفته است. این موضوع می تواند منجر به شکست شکل گیری الگو و ادامه روند صعودی شود. Stop Loss باید در سطح شانه سمت راست تنظیم شود. Stop Loss بالای خط گردن بهینه خواهد بود.
  2. وارد شدن به یک موقعیت کوتاه پس از آزمایش مجدد خط گردن: این استراتژی مستلزم انتظار برای بازگشت قیمت به خط پشتیبانی است. Stop Loss در این حالت می تواند در شانه راست یا بالای آن تنظیم شود. هنگام انتخاب این استراتژی، باید به خاطر داشته باشید که قیمت ممکن است بدون آزمایش مجدد خط گردن به حرکت خود ادامه دهد.

ویژگی های کلیدی

هنگام تجزیه و تحلیل شکل، توجه به سیگنال های دیگر مانند حجم مهم است. با حرکت قیمت از شانه چپ به سمت سر، ممکن است حجم ها کاهش یابد، و با شکل گیری الگو به سمت شانه راست، ممکن است شروع به رشد کنند. این نوسانات حجم ناشی از روانشناسی فعالان بازار است و سقوط حجم خرید را نشان می دهد و پس از آن رشد حجم فروش در نتیجه فرسودگی الگو رو به بالا افزایش می یابد. 

سقف دو قلو

شکل گیری این الگو نشان دهنده شروع روند خرسی است. تجزیه و تحلیل الگوی شکل M آسان است و اغلب در نمودارهای ارزهای رمزنگاری شده مشهور دیده می شود.

 این الگوی شبیه شکل M است. اوج قیمت اول مربوط به این الگو به عنوان یک سطح مقاومت عمل می کند. 

گشایش موقعیت

بازآزمایی الگوی گردن استراتژی بهینه ورود به بازار از نظر نسبت خطر/سود است. معاملات تهاجمی تر باعث می شود بدون انتظار برای آزمایش مجدد آن سطح، موقعیت خود را در شکست سطح حمایت وارد کنید.

شکست زیر خط گردن علامتی برای شروع معامله است، اما اگر رویکرد پایدارتر و کم ریسک را ترجیح می دهید، پیشنهاد می شود منتظر آزمایش مجدد سطح حمایت باشید. هنگام افتتاح معامله در هنگام شکست، مهم است که Stop Loss را دقیقاً بالای خط حمایت تنظیم کنید. این روش از نظر مدیریت ریسک ترجیح داده می شود.

از ابزارها و شاخص های اضافی برای تأیید شکل گیری استفاده کنید. با داشتن اطلاعات اضافی در مورد رفتار قیمت، می توانید قبل از شکستن خط گردن، یک موقعیت کوتاه را با Stop Loss سریع (به عنوان مثال، در پایان تشکیل دومین بالا) وارد کنید. 

گوه افزایشی

این الگو هم الگوی معکوس است و هم الگوی تداوم روند. وقتی چنین تشکیلاتی رخ می دهد، تعیین شرایط مربوط به بازار مهم است. اگر روند صعودی در روند نزولی ایجاد شود، قیمت به احتمال زیاد به سقوط خود ادامه می دهد. برعکس، اگر روند صعودی در روند صعودی شکل بگیرد، قیمت به احتمال زیاد به حرکت نزولی خود ادامه می دهد.

گوه صعودی که نشان دهنده معکوس شدن است در حین یک حرکت رو به بالا مشخص می شود. به نظر می رسد قیمت بین دو کانال صعودی باریک شده است.

قیمت باید به تدریج در کانال تحت فشار قرار گیرد، پس از آن یک ضربه شدید و شکسته شدن سطح حمایت باید دنبال شود. شکست با افزایش حجم معاملات مشخص می شود که می تواند سیگنالی باشد که شکل این رقم را تأیید می کند.

نقطه ورود و توقف ضرر

موقعیت های کوتاه ممکن است هنگامی که سطح پشتیبانی از بین رفته یا در حین آزمایش مجدد شکسته شود، باز شوند. بسته به استراتژی و خطرات، Stop Loss را می توان در بالای سطح حمایت یا در سطح مقاومت بالای گوه تنظیم کرد. 

اگر از ابزارهای تجزیه و تحلیل اضافی استفاده می کنید و تجربه معاملاتی را دارید، می توانید یک موقعیت کوتاه را در مرز فوقانی گوه در حال افزایش باز کنید و Stop Loss را محکم کنید. شاخص های حجم یک مثال عالی از ابزارهای اضافی هستند که هنگام تجزیه و تحلیل چنین سازندهای مفید هستند. کاهش حجم در یک روند صعودی، که به آن واگرایی نیز گفته می شود، نشان دهنده افت فشار خرید است که می تواند باعث معکوس شدن روند شود.

نتیجه

“معامله بر خلاف روند انجام ندهید” یکی از قوانین اساسی بازار است. باز و بسته شدن معاملات سودآور مستلزم تعیین تغییر روند است. تسلط بر الگوهای معکوس روند به شما این فرصت را می دهد تا وارد معاملاتی شوید که ریسک کمتری دارند و سود بیشتری به همراه دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + شانزده =