الگوهای گوه یا کنج

 

الگوهای گوه یا کنج الگوهای نمودار مشابه الگوهای مثلث متقارن هستند، زیرا در آنها معاملاتی انجام می شود که در ابتدا در محدوده وسیعی از قیمت انجام می شود و سپس با ادامه معاملات در محدوده باریک قیمتی معامله انجام می شود. با این حال، بر خلاف مثلث های متقارن، الگوهای کنج سیگنال های معکوس هستند. تشخیص الگوهای کنج ای دشوار است.

کنج های افزایشی

گوه های در حال افزایش سیگنال های نزولی هستند که زمانی ایجاد می شوند که محدوده معاملاتی در طول زمان محدود می شود اما دارای شیب قطعی صعودی است. این بدان معناست که برخلاف مثلث های صعودی، با پایین آمدن محدوده معاملات به سمت اوج کنج، هر دو پایین ترین و بالاترین سطح در الگوی کنج در حال افزایش است.

به عنوان سیگنال های نزولی، صعودهای معمولاً در پایان یک روند صعودی قوی شکل می گیرد و نشان دهنده وارونه شدن روند است. با این حال، کنج های صعودی گاهی اوقات می توانند در میانه یک روند نزولی قوی ایجاد شوند، در این صورت آنها با حرکت اصلی قیمت در تضاد هستند. در این حالت، حرکت نزولی در پایان روند صعودی ادامه روند اصلی نزولی است.

الگوهای نمودار افزایش گوه

کنج های نزولی

کنج های نزولی همیشه سیگنالهای صعودی تلقی می شوند. آنها زمانی ایجاد می شوند که محدوده معاملاتی دارای شیب نزولی است، به طوری که با پیشرفت معاملات، پایین ترین حد و بالاترین سطح بعدی کاهش می یابد.

کنج های نزولی معمولاً سیگنال های معکوس هستند که در پایان یک روند نزولی قوی رخ می دهند. با این حال، آنها می توانند در وسط یک حرکت صعودی قوی رخ دهند، در این حالت حرکت صعودی در پایان کنج ادامه روند صعودی کلی است.

سقوط الگوهای نمودار گوه

چارچوب زمان

گوه های صعودی و نزولی می توانند در بازه های زمانی روزانه و ماهانه اتفاق بیفتند، اگرچه تشخیص آنها در تایم روزانه دشوار است. قوی ترین الگوهای کنج در یک دوره سه تا شش ماهه ایجاد می شود و قبل از آن یک روند قوی وجود دارد که حداقل چند ماه طول می کشد. با این حال، این احتمال نیز وجود دارد که این روند تا حدی یا به طور کامل در خود الگوی کنج موجود باشد. 

فریم های زمانی الگوهای گوه

الگوهای کنج ساده شده

الگوهای کنج ای معمولاً در نتیجه یکپارچگی در پی یک روند قوی هستند، اما در مقابل الگوهای مثلثی، ضعف روند قبلی را نشان می دهند. الگوهای کنج افزایشی زمانی شکل می گیرند که خط حمایت سریعتر از خط مقاومت بالا می رود، در حالی که الگوهای کنج کاهشی هنگامی شکل می گیرند که خط حمایت سریعتر از خط مقاومت در حال سقوط است. هنگامی که یک کنج می شکند، معمولاً در جهت مخالف کنج است – که نشان دهنده وارونه شدن روند قبلی است.

الگوهای گوه قیمت عمل

نحوه معامله در کنج

تشخیص کنج ها دشوار است زیرا روند قبل از تشکیل کنج می تواند تا حدی یا به طور کامل درون خود کنج درگیر شود. با محدود شدن محدوده قیمت معاملات با پیشرفت روند، حجم معاملات باید کاهش یابد.

نکته مهم این است که بر خلاف الگوهای مثلث، هر دو نقطه بالا و پایین که کنج را تشکیل می دهند باید با کاهش محدوده معاملاتی در یک جهت – بالا یا پایین – حرکت کنند. برای یک کنج در حال افزایش، این بدان معناست که با پایین آمدن کنج، هم پایین و هم بالا می رود، در حالی که برای یک کنج نزولی، بالا و پایین با پیشرفت کنج کاهش می یابد. در کنج های صعودی که ارتفاعات فقط اندکی بالا می روند، یا در کنج های کاهشی که در آن اندکی افت می شود، تشخیص کنج از یک مثلث صعودی یا نزولی که نشان دهنده حرکت قیمت مخالف در هنگام شکست است، بسیار دشوار است.

شکست صعودی در یک کنج کاهشی و نزولی در یک کنج افزایشی باید متقاعد کننده باشد و قبل از معامله با آن حجم معاملات قوی شود. اغلب معقول است که منتظر بمانیم تا شکست قبل از معاملات از مرز حمایت یا مقاومت قبلی فراتر رود.

برخلاف الگوهای مثلث، هیچ روش قابل اعتمادی برای برآورد هدف قیمت بر اساس میزان حرکت پس از شکست بر اساس شکل کنج وجود ندارد. بنابراین، ضررهای ناشی از توقف بسیار مهم است و باید از شاخص های دیگر نمودار برای برآورد میزان حرکت استفاده کرد.

الگوهای گوه معامله

مثال ها

مثال اول یک کنج افزایشی را نشان می دهد که از روند صعودی قوی پیروی می کند و در یک دوره تقریباً سه ماهه ایجاد می شود. توجه داشته باشید که آزمایش های متعددی از خط حمایت پایین وجود دارد که اگر هیچ تلاشی برای تأیید شکست با حجم معاملات یا سایر شاخص ها انجام نشود، برخی از آنها می توانند به عنوان شکست های اشتباه تعبیر شوند. شکست واقعی همانطور که برای افزایش قیمت ها انتظار می رفت، یک بازگشت نزولی است و با حجم معاملات بالا همراه است.

افزایش نزولی الگوی گوه

مثال دوم همچنین یک کنج افزایشی را نشان می دهد، اگرچه در این حالت کنج بر خلاف روند اصلی است و شکست نزولی ادامه روند نزولی اصلی را نشان می دهد. ناحیه شکست کنج بعنوان یک خط مقاومت در رالی بعدی عمل می کند. توجه داشته باشید که حجم نزولی در این حرکت ادامه دار نسبتاً کم است، اگرچه هنوز از حجم معاملات روزهای قبل از شکست بیشتر است.

افزایش الگوی گوه شکستن نزولی

نتیجه

الگوهای کنج معمولاً الگوهای معکوس هستند و تشخیص و تفسیر این الگوها بر روی نمودار بسیار دشوار است زیرا شباهت زیادی به الگوهای مثلث دارند و همیشه تمیز شکل نمی گیرند. بنابراین، مهم است که در معاملات الگوهای کنج مراقب باشید و از حجم معاملات به عنوان ابزاری برای تأیید مشکوک بودن شکست استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 15 =