الگوی مثلث در معاملات

 

تجارت نیاز به صبر و اشتیاق برای یادگیری تکنیک های مختلف دارد. البته، این موضوع شامل مرحله آزمون و خطای اجتناب ناپذیر به همراه ناامیدی در طول راه است. هرگز نباید تسلیم شوید بلکه باید استراتژی های ایده آل را که برای شما کاملاً کار می کند، اصلاح کنید. بنابراین، برای تدوین یک برنامه تجاری کامل، درک شاخص های نموداری بسیار مهم است. در نهایت، برای کمک به معامله گران برای سرعت بخشیدن به مسیر موفقیت نهایی دانستن الگوها های مثلث تصویری جامع تر از ریسک و پاداش احتمالی در معاملات به معامله گران می دهد، به ویژه هنگامی که در حال معامله روزمره با ارزهای دیجیتال، فارکس یا سهام هستید. علاوه بر این، این الگوها ناپایداری کمتری را در مقایسه با سایر الگوها دارد.

فهرست مطالب

نمونه الگوهای مثلث

الگوی مثلث چیست؟

الگوهای مثلث به نمودار متشکل از شمعدان های متعدد که در دو خط حمایت و مقاومت همگرا محصور شده اند، اشاره دارد. دو خط همگرا شکل یک مثلث را نشان می دهند. این الگوها مهم هستند زیرا نشان دادن ادامه بازار صعودی یا نزولی مفید است. 

الگوی مثلث به عنوان الگوی دو طرفه شناخته می شود، به این معنی که پس از شکستن، روند می تواند یا ادامه یابد یا معکوس شود.

بعلاوه، الگوهای مثلثی در پیشبینی، احتمال موفقیت بالایی دارند، به ویژه به عنوان الگوی ادامه روند اولیه موجود. بنابراین برای معامله گران مفید است که از خط روند همراه با محدوده قیمت همگرا بهره مند شوند. 

چرا معامله گران از الگوهای مثلث استفاده می کنند؟

معامله گران از الگوهای مثلثی استفاده  می کنند زیرا راهی کاملاً عینی برای آزمایش جهت بازار و شکست احتمالی بدون  ضرر بالا ارائه می دهند. مثلث ها یک نقطه ورود شدید در نزدیکی سطوح شکست ایجاد می کنند و در بسیاری از مواقع، سرنخ های حیاتی را از طریق حجم کم قبل از شکست ارائه می دهند.

در آنالیز فنی، ما می توانیم سه نوع الگوی مثلث را تشخیص دهیم:

 1. مثلث های صعودی
 2. مثلثهای نزولی
 3. مثلث های متقارن

مثلث های صعودی

مثلث صعودی در یک روند صعودی شکل می گیرد و معمولا نشان دهنده ادامه روند صعودی است. این نشان می دهد که قدرت گاوها زیاد است و گاوها حاضرند هزینه بیشتری برای ادامه روند صعودی بپردازند.

مثلث های صعودی را می توان به صورت سازه های قیمتی تعریف کرد که در آن ما یک بالا افقی و یک پایین شیب دار داریم. شکست می تواند در جهت افقی یا در جهت نزولی شیب باشد.

بنابراین، هنگامی که ارتفاعات جزئی را با استفاده از یک خط روند افقی متصل می کنید و از یک خط صعودی برای اتصال کمترین خطوط استفاده می کنید، یک مثلث صعودی دریافت خواهید کرد . الگوهای مثلث صعودی معمولاً بعد از یک تا دو ماه در تایم فریم روزانه شکل می گیرند.

الگوی مثلث صعودی

در مراحل اولیه تشکیل، حجم سنگین خواهد بود. سپس با چند نوسان قیمت بین مقاومت و ساپورت، حجم کاهش می یابد. و حتی ممکن است درست قبل از شکست (که در نقدینگی سنگین اتفاق می افتد) به طور غیرطبیعی پایین باشد. 

هرچه قیمت بیشتر به راس (جایی که خطوط روند همگرا می شوند) نزدیک شود، شانس شکستن بیشتر می شود. الگوی مثلث زمانی تکمیل می شود که قیمت از آن خارج شود، در هر دو جهت. معامله گران محافظه کار ممکن است به دنبال تأیید اضافی باشند. 

ملاحظات الگوهای مثلث

الگوی مثلث صعودی مستعد شکستهای کاذب است. حتی عمل حجم ممکن است شبیه یک حرکت واقعی باشد. 

شکست الگوی مثلث صعودی

برای موفقیت بهتر است روی الگوهایی با قیمتهای نزدیک به بالاترین یا پایین ترین سطح تمرکز کنید و از آنهایی که در اواسط محدوده معاملات تشکیل می شوند اجتناب کنید. 

الگوی نمودار صعودی مثلث

در مثلث های صعودی ممکن است قیمت از طرف پایین مثلث نیز شکسته شود.

مثلث صعودی فارکس و خرابی

هنگام معامله با الگوی مثلث صعودی ، عوامل خاصی را باید در نظر گرفت:

 • روند قبلی باید یک روند صعودی باشد.
 • باید یک خط افقی به عنوان سطح مقاومت عمل کند و قیمت ها باید به پایین ترین سطح برسد.
 • قیمت ها باید پس از شکست از سطح مقاومت به صعود ادامه دهند.

شکست مثلث صعودی چگونه اتفاق افتاد؟

بیشتر گسست مثلث صعودی در فاصله 62٪ از شروع تشکیل تا راس اتفاق می افتد. جنبه مهم دیگری که باید به آن توجه شود این است که شکستهای صعودی زمان بیشتری برای رسیدن به هدف خود نسبت به شکست های نزولی می طلبند.

ارتفاع الگو به طور مستقیم بر نتایج نهایی تأثیر می گذارد. معمولاً در همه جهات و شرایط بازار عملکرد بهتری نسبت به مدلهای کوتاه دارند. اگر شکست در جهت روند قبلی باشد، الگوهای بلند و پهن بهترین عملکرد را دارند، در حالی که شکست های ضد روند با الگوهای بلند و باریک بهترین عملکرد را دارند.

مثلثهای نزولی

مثلث نزولی در روند نزولی شکل می گیرد و معمولا نشان دهنده ادامه روند نزولی است. این نشان دهنده قدرت خرس ها است و آنها مایل به فروش بیشتر برای ادامه روند نزولی هستند.

مثلث های نزولی نشان دهنده یک الگوی نزولی است که در آن تشکیل قیمت باید از یک خط حمایت صاف و یک سقف تشکیل شده باشد. شکست می تواند به سمت بالا یا پایین باشد. در حالی که شکست نزولی در بازار خرس می تواند به سود قابل توجهی منجر شود.

مثلث نزولی

الگوی نمودار نزولی مثلث

در برخی موارد، خط حمایت بیش از حد قوی خواهد بود و قیمت از آن خارج می شود و یک حرکت قوی را افزایش می دهد. در این مورد، قیمت در نهایت بالای الگوی مثلث شکست. پس از شکست صعودی، تقریباً در همان فاصله عمودی ارتفاع مثلث، افزایش می یابد.

مثلث نزولی فارکس و شکست

هنگام معامله با الگوی مثلث نزولی ، عوامل خاصی را باید در نظر گرفت:

 • روند قبلی باید روند نزولی داشته باشد.
 • باید یک خط افقی به عنوان سطح پشتیبانی عمل کند و قیمت ها باید به بالاترین سطح خود برسند.
 • قیمت ها باید پس از شکست از سطح حمایت به پایین نزول کنند.

 

شکست مثلث نزولی چگونه اتفاق افتاد؟

شکست می تواند در هر جهتی باشد، صرف نظر از روند اصلی: مثلث های نزولی ممکن است یک الگوی معکوس یا الگوی ادامه دار باشند. این احتمال وجود دارد که هیچ شکستی پس از تشکیل صورت نگیرد و قیمت ها همچنان در نزدیکی راس مثلث حرکت کنند.

این تشکیل معمولاً منجر به شکستهای منفی بیشتر از یک مورد صعودی می شود. با این حال، همانطور که قبلاً مورد بحث قرار گرفت، شکست صعودی که روند قبلی را تأیید می کند بسیار بهتر از عملکرد نزولی عمل می کند.

مطالعات نشان می دهد  که بیش از 84 درصد از همه شکست های صعودی در بازار گاو هدف قیمت نهایی را تکمیل می کند.

قیمت ممکن است معمولاً ظرف دو هفته به نقطه شکست بازگردد. 

 

مثلث متقارن

مثلث های متقارن شکل قیمتی هستند که در آن هر دو خط حمایت و مقاومت شیب دارند و به هم نزدیک می شوند. خط مقاومت از بالا به سمت پایین می آید در حالی که خط حمایت از پایین به سمت بالا می رود.

الگوهای مثلث متقارن

مانند بقیه الگوهای مثلث، داشتن حداقل دو برخورد در بالا و پایین بسیار مهم است. حجم معمولاً در طول تشکیل کاهش می یابد. با این حال، گاهی اوقات می تواند نامنظم نیز باشد. ایجاد مثلث های متقارن معمولاً در تایم روزانه بیش از سه هفته طول می کشد. جهت شکست می تواند به صورت صعودی یا نزولی باشد. گاهی اوقات می تواند بدون شکست رخ دهد، و منجر به حرکتهای بدون روند شود.

گاهی اوقات ممکن است مثلثی شکسته شود، اما نتواند بیش از 5 درصد حرکت کند و دوباره برگردد، و در طرف دیگر مثلث متقارن شکست ایجاد شود مانند شکل زیر، برگشتی مانند این می تواند بازدهی هیجان انگیزی داشته باشد.

وارونه شدن روند مثلث متقارن

مثلث های متقارن وقتی در جهت روند فعلی در بازار گسترده معامله می شوند، بهترین بازده را ارائه می دهند. با این وجود، حتی در بازار خرس، شکست صعودی می تواند 15 درصد سود را با نرخ شکست پایین به ارمغان بیاورد.

به طور معمول، معامله گران ترجیح می دهند تجارت محدوده را با استفاده از بدنه مثلث انجام دهند و هنگامی که ناحیه در نزدیکی راس باریک می شود، از آن خارج شوند.

مقیاس های زمانی الگوی مثلث

 • شکل گیری الگوهای مثلث صعودی  حدود دو ماه طول می کشد که از ابتدای الگو تا شکست و تا اوج محاسبه می شود.
 • الگوهای نزولی مثلث  معمولاً 50 روز در بازار گاوی و 60 روز در بازار خرس از شروع تشکیل تا شکست زمان می برد.
 • شکل گیری الگوهای مثلث متقارن معمولاً 50 روز طول می کشد، از ابتدا تا شکست.

چگونه می توان با الگوهای مثلث در رمزارزها معامله انجام داد؟

 بیایید مثلث متقارن اخیر شکل گرفته در نمودار قیمت BTC/USD را بررسی کنیم.

الگوهای مثلث

شمع های روزانه در ماه دسامبر به یک مثلث متقارن منجر شد و پس از آن شکست بیت کوین طی چند هفته به بالای 40 هزار دلار رسید. این شکست قدرت مثلث ها را نشان داد تا به شما در حرکت درست در زمان مناسب کمک کند.

این شکل گیری نشان دهنده احتمال بالای موفقیت در روند صعودی است زیرا روند اولیه صعودی بوده است. بسیاری از فرصت ها، مانند موارد فوق در بیت کوین، ممکن است رخ دهد. زمان مناسبی برای یادگیری و استفاده از الگوهای مثلث برای بهره مندی از حرکات بزرگ است.

چگونه قدرت مثلث را آزمایش کنیم؟

همانطور که قبلاً مشاهده کردید، شکل های مثلث تنها در صورتی معتبر هستند که قیمت چندین بار بین دو خط روند حرکت کند. نباید تعداد زیادی فضای خالی در شکل گیری قیمت وجود داشته باشد، به این معنی که قیمت نباید در امتداد هم پیچیده شود و همیشه قبل از شکست یکی از مرزها را لمس کند. حداقل دو بالاترین و کمترین قیمت باید در شکل گیری قیمت وجود داشته باشد.

استحکام الگوی مثلث

مثلث متقارن

نکات کلیدی هنگام تجارت با الگوهای مثلث

درک این نکته که شکستهای کاذب در الگوهای مثلث معمول است، ضروری است و از نظر ذهنی برای آن آمادگی داشته باشیم. الگوهای دیگر مانند گوه یا پرچم شبیه به هم هستند. باید بتوانید بین آنها تمایز قائل شوید

مطمئن شوید که الگو حداقل دو بار قبل از شکست خطوط مرزی را لمس می کند.

الگوهای مثلث چگونه در اندازه گیری موقعیت و مدیریت ریسک کمک می کند؟

حداقل حرکت مورد انتظار مثلث پس از شکست برابر است با ارتفاع مثلث. فرض کنید شکست نتواند دوام بیاورد و از مرز دیگر مثلث فراتر رود، بلافاصله با ضرر خارج شوید. 

مثلث و شکست متقارن فارکس

شکست های کاذب در مثلث ها رایج است و بنابراین قطع موقعیت تنها به این دلیل که دوباره وارد بدنه مثلث شود، فرصت های از دست رفته و ایجاد ضررهای غیر ضروری را در پی خواهد داشت. اغلب، دومین شکست پس از شکست اول شکست بسیار موفق تر خواهد بود.

هنگام وارد کردن سرمایه در یک شکست مثلث، نباید بیش از 2 درصد از ارزش سرمایه خود را به خطر بیندازید. ارزش توقف ضرر شما تقریباً معادل وسعت الگو در زمان شکست است. حرکت موفقیت آمیز یا ورود طرف مقابل در شکستن شکست می تواند بازدهی بسیار بیشتر از ضرر برنامه ریزی شده اولیه شما داشته باشد.

توقف ضرر خود را محاسبه کرده و تعیین کنید که چند واحد ارز رمزنگاری شده را می توانید در یک موقعیت واحد با 2٪ ارزش به عنوان حداکثر حد ضرر برای یک معامله انجام دهید. همیشه اندازه موقعیتی را زیر این حد تعیین کنید.

نتیجه

با مطالعه مثلث، شما یک ابزار ضروری برای موفقیت خود را به دست آورده اید. هر روز تمرین کنید تا این الگوها را شناسایی کرده و قبل از استفاده از پول واقعی آنها را در یک حساب آزمایشی آزمایش کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =