الگوی پرچم (flag pattern)

 

الگوی پرچم یکی از محبوب ترین الگوهای نمودار در معاملات سهام است. پرچم ها الگوهای ادامه دار هستند و بهترین الگو برای معاملات نوسانی هستند. این بدان معناست که روند قبلی ادامه دارد و پرچم یک نقطه میانی نوسان کامل است. الگوهای پرچم  یکی از موفق ترین استراتژی های معاملاتی است. بنابراین معامله گران از الگوهای نمودار پرچم گاو و خرس برای تشخیص ادامه روند استفاده می کنند.

این الگو زمانی کامل تلقی می شود که دومین حرکت شدید قیمت همان جهت حرکت اول را حفظ کند. آنها به طور کلی کوچک هستند ، که به معنی ریسک نسبتاً کوچک و سود بالقوه سریع است. 

در این مقاله به بررسی الگوهای نمودار می پردازیم که چگونه می توانند در استراتژی های معامله گران موفق به شما کمک کنند.

 

پرچم های صعودی

پرچم صعودی

پرچم صعودی سابق

 

پرچم های نزولی

پرچم خرس

پرچم خرس سابق

 

الگوی پرچم چیست؟

معمولاً الگوی پرچم را می توان با معیارهای زیر تعریف کرد:

  •  حرکت قوی
  • به آن دنبال عقب کشیدن ضعیف
  • هر دو خط حمایت و مقاومت بصورت افقی یا در جهت صعودی به سمت پایین یا در جهت نزولی به سمت بالا متمایل شده و پرچمی را تشکیل می دهند.
  • این الگوها معمولاً با یک پیشروی شدید یا کاهش با حجم زیاد مقدم می شوند و نقطه میانی حرکت را مشخص می کنند.
  • این الگو ظاهر “پرچم” دارد زیرا مستطیل کوچک به قطب متصل است .
  • حرکت قبل از بخش پرچم باید یک حرکت تیز ، تقریباً عمودی باشد.
  • پرچمها اغلب به عنوان الگوهای ادامه دهنده در نظر گرفته می شوند ، بدین معنا که شکست به طور نظری در جهت حرکت قبلی رخ می دهد.
  • این الگو معمولاً در وسط نوسان کامل شکل می گیرد و حرکت قبلی را تثبیت می کند.

نحوه شکل گیری الگوهای پرچم

این سوال واقعا به این دلیل برمی گردد که چرا الگوهای پرچم اینقدر در بازار شکل می گیرد. یکی از دلایل اولیه این است که وقتی خبرهای خوبی وجود دارد ، تشکیل اولین قطب آغاز می شود. با اطلاع از این خبر خوب و بالا رفتن قیمت، برخی از فروشندگان با توجه به سود حاصله می خواهند از سهام خارج شوند. در عین حال ، برخی از سرمایه گذاران تأثیر گزارش را در دراز مدت تجزیه و تحلیل کرده و شروع به جمع آوری سهام می کنند. در نتیجه ، بیشتر مردم می خواهند بخشی از سهامداران باشند که قیمت سهام را بالاتر می برد.

 

سوالات متداول

س: چگونه الگوی پرچم را تشخیص می دهید؟

پاسخ: پس از یک حرکت شدید قیمت ، صعودی یا نزولی هنگامی که قیمتها وارد مرحله تجمیع می شوند ، ممکن است الگوی پرچم شکل بگیرد.

س: تفاوت بین الگوی پرچم و کنج چیست؟

پاسخ: الگوی کنج با الگوی پرچم یکسان است ، تنها تفاوت این است که مرحله تثبیت یک الگوی کنج با خطوط روند همگرا و نه خطوط روند موازی مشخص می شود.

س: چگونه می توانم الگوی پرچم را با تغییر روند متمایز کنم؟

پاسخ: الگوی پرچم نوعی الگوی ادامه نمودار است و معکوس روند را نشان نمی دهد.

س: الگوی نمودار پرچم برای سرمایه گذاری بلند مدت چقدر قابل اعتماد است؟

پاسخ: به طور کلی الگوی پرچم یک الگوی کوتاه مدت است. برای سرمایه گذاران بلندمدت ، معامله گران می توانند به دنبال الگوهای نمودار دیگری مانند کانال ها باشند.

س: آیا الگوهای “پرچم خرس” و “پرچم گاو” همیشه در بازار سهام اتفاق می افتد؟

پاسخ: بله الگوهای “پرچم خرس” و “پرچم گاو” معمولاً در بازار سهام اتفاق می افتد. باید به منطقه ای از تجمیع نگاه کرد که حرکتی ضد روند را نشان می دهد که پس از حرکت شدید قیمت رخ می دهد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + بیست =