رایج ترین اشتباهاتی که بیشتر معامله گران انجام می دهند

معامله بسیار ساده به نظر می رسد. به هر حال ، قیمت فقط می تواند بالا یا پایین برود ، بنابراین تنها کاری که باید انجام دهید این است که مسیر درست را انتخاب کنید و سپس بنشینید و منتظر بمانید تا پول وارد شود ، درست است؟ خوب ، نه کاملاً.

دنیای معاملات می تواند پر از شگفتی برای کسانی باشد که ایده های بزرگی دارند اما در زمینه آمادگی کمی دارند. وقتی  آمادگی نداشته باشید ، متوجه نمی شوید که اشتباهات معاملاتی همه بخشی از فرایند یادگیری هستند و در واقع می توانند شما را تبدیل به یک معامله گر موفق کنند.

مارتین شوارتز ، معامله گر افسانه ای وال استریت ، در کتاب خود با عنوان “پیت بول: درسهایی از معامله گر قهرمان روز وال استریت” ، از پایین ترین و بالاترین سطح تجارت تجاری پر ستاره خود صحبت کرد. او در شیوه معمول پر زرق و برق خود ، به یاد آورد که چگونه در عرض چند ساعت پس از اولین معامله خود ، 10،000 دلار از دست داد.

اما آنچه در این کتاب برجسته آمده است این است که چگونه شوارتز آشکارا در مورد اشتباهات معامله ای که مرتکب شده است ، به ویژه هنگامی که تازه وارد معامله شده بود، صحبت کرد. او توضیح می دهد که چگونه این اشتباهات را آموخته و تصحیح کرده است و از آن پس بقیه به عنوان یکی از موفق ترین و مشهورترین معامله گران جهان تبدیل به تاریخ شد.

کتاب شوارتز یک مرجع عملی و واقع بینانه به رایج ترین اشتباهات تجاری است. و شکی نیست که اکثر معامله گران – اگر نگوییم همه – در یک زمان یا دیگر اشتباهات مشابهی را مرتکب شده یا می کنند.

اشتباه در معاملات بخشی از سفر هر معامله گر است. این که آیا تازه وارد معاملات شده اید یا حتی اگر چندین دهه است که بازارها را معامله می کنید، به احتمال زیاد برخی از اشتباهات تجاری رایج را مرتکب خواهید شد.

برخی از این اشتباهات گرانتر از بقیه هستند. و واقعیت این است که برخی اشتباهات وجود دارد که پذیرش آنها دشوار است. و برای برخی معامله گران، نادیده گرفتن یک اشتباه و تکرار مکرر آن می تواند تفاوت بین یک معامله گر موفق یا یک بازنده را مشخص کند.

برای کمک بهتر به معامله گران جدید و باتجربه ، ما لیستی از رایج ترین اشتباهات معاملاتی را گردآوری کرده ایم:

 1. تجارت بدون برنامه معاملاتی
 2. معامله بیش از حد ، خیلی زود
 3. تجارت عاطفی
 4. حدس زدن
 5. عدم استفاده از دستور توقف ضرر
 6. گرفتن مواضع بسیار بزرگ
 7. گرفتن بیش از حد مواضع
 8. استفاده بیش از حد
 9. معامله انتقامی
 10. اجازه دادن به معاملات سودآور به ضرر تبدیل شود
 11. عدم پیگیری معاملات در یک مجله تجاری
 12. افق زمانی سرمایه گذاری خود را فراموش نکنید
 13. توانایی پذیرش ضررها
 14. به دنبال جمعیت
 15. تجارت همزمان در چندین بازار

1. تجارت بدون برنامه معاملاتی

آیا برنامه معاملاتی دارید؟ اگر نه ، وقت آن است که یکی را بدست آورید و بهترین مکان برای شروع فکر کردن در مورد دلیل تجارت خود است.

آیا به این دلیل است که می خواهید کمی پول اضافی در کنار شغل معمولی خود کسب کنید؟ آیا می خواهید آن را تبدیل به یک حرفه کنید؟ آیا این فقط کاری است که شما برای یک چالش انجام می دهید؟ هر دلیلی که ممکن است باشد ، اهداف شما به شما در تعیین روش تجارت کمک می کند. 

در مورد آنچه واقعاً می خواهید از معامله به دست آورید فکر کنید و سپس بدانید که چگونه می خواهید آن را بدست آورید. مدت زمانی را که می توانید به معاملات اختصاص دهید ، انواع معاملاتی را که می خواهید دنبال کنید (به عنوان مثال حجم بالا ، سود کم) و اینکه آیا سطح دانش شما کافی است یا آیا باید برای آموزش خود وقت بگذارید را در نظر بگیرید.

مردی با لپ تاپ و دو مانیتور خود معامله می کند

2. معامله بیش از حد ، خیلی زود

با توجه به پتانسیل کسب درآمد از معاملات ، وسوسه ، به ویژه برای معامله گران جدید ، این است که محدودیت ها را به امید سود سریعتر افزایش دهید. 

اما وارد شدن به معاملات با اشتیاق – چه از نظر حجم و چه از نظر ارزش – فقط به افزایش سطح ریسک شما کمک می کند. اگر بیش از حد پیش بروید و همه چیز بر خلاف شما باشد ، ممکن است قبل از اینکه فرصتی برای اقامت در بازار پیدا کنید ، از بازار خارج شوید. افراد زیادی با این ایده وارد بازارهای تجاری می شوند که آنها را در مسیر سریع قرار می دهد. 

واقعیت این است که تجارت چیزی نیست که در آن به طور معمول کمی پول انداخته و در عوض ثروت های ناگواری به دست آورید – برای رسیدن به هر نقطه نزدیک آن ارتفاعات ، مهارت و صبر زیادی لازم است.

به آرامی و پیوسته بسازید. ابتدا همه چیز را با یک حساب آزمایشی آزمایش کنید ، سپس هنگامی که یک حساب تجاری زنده با پول واقعی باز می کنید ، مقدار کمی سرمایه گذاری کنید و در یک یا دو بازار معامله کنید تا احساس خوبی داشته باشید. می توان از بازارهای فارکس ، شاخص ها و کالاها پولی به دست آورد ، اما به ندرت در معاملات سریع معامله می شود. 

هرچه زمان بیشتری برای معاملات اختصاص دهید ، بهتر خواهید شد ، آن را راحت تر خواهید یافت و فرصت های بیشتری برای کسب درآمد خود را نشان می دهد.

3. تجارت عاطفی

همه ما این احساس را زمانی تجربه کرده ایم که در حال دویدن خوب هستید و احساس می کنید نمی توانید کار اشتباهی انجام دهید. وقتی این امر را در معاملات به کار می برید ، عموماً زمانی است که دنباله ای از معاملات سودآور را تجربه می کنید و احساس می کنید بر آن تسلط دارید. اما همه اجرای خوب در نهایت به پایان می رسد و مهم است که این را به خاطر بسپارید ، زیرا در نهایت ، پول شما در خطر است. 

خوب است که در مورد معاملات هیجان زده باشید و اعتماد به نفس همیشه یک ویژگی خوش آمدید است ، اما اجازه ندهید احساسات رفتار معاملاتی شما را دیکته کند و شما را به موقعیت هایی برساند که در حالت عادی نمی توانستید داشته باشید.

سعی کنید احساسات خود را خنثی کنید. قبل از شروع به تجارت ، نیم قدم به عقب بردارید و سعی کنید به طور عینی به آن نگاه کنید. آیا با استراتژی شما مطابقت دارد؟ آیا این کار را بر اساس اطلاعات صحیح انجام می دهید یا فقط احساس روده دارید؟ اگر معامله بر خلاف شما انجام شود چگونه واکنش نشان می دهید؟ 

سیستمی از نشانه ها ارائه دهید که به شما کمک می کند از خود در برابر سرمایه گذاری های احساسی بیش از حد محافظت کنید.

4. حدس زدن

اگر بدون انجام هیچ گونه آماده سازی وارد معامله شوید ، در واقع یک تاجر نیستید. 

در حقیقت ، تجارت بدون تلاش برای آموزش یا درک نحوه عملکرد بازارها بیشتر شبیه قدم زدن در کازینو ، انداختن مقداری پول روی میز رولت و امید برای بهترین است. در حالی که درست است که یک عنصر غیرقابل پیش بینی و نوسان در ذات معاملات وجود دارد ، با صرف وقت برای یادگیری و مشاهده نحوه عملکرد بازار ، ایده ای در مورد انواع معاملات مناسب برای شما ایجاد می کنید.

خودتان را آموزش دهید و قبل از هر معامله ای آماده باشید. فضای مجازی محتوای آموزشی زیادی در هر قالبی که شما ترجیح می دهید ارائه می دهد: فیلم ها ، دوره ها ، وبلاگ ها ، کتاب های الکترونیکی ، وبینارها و موارد دیگر. آنچه را که یاد گرفته اید بردارید و آن را در حساب تجارت آزمایشی خود به کار ببرید ، جایی که می توانید بدون خطر قبل از حرکت به محیط واقعی تمرین کنید.

مردی متحیر در رایانه خود تجارت می کند

5. عدم استفاده از دستور توقف ضرر

تجارت بدون استفاده از سطح توقف ضرر مانند رانندگی بدون وقفه خودرو است. آن خیلی خطرناک است.

اما با وجود این ، بسیاری از معامله گران هنوز بدون استفاده از این ابزار مفید تجارت می کنند. و در بیشتر موارد ، منجر به ضررهای دردناک می شود. ضررهای غیر ضروری و قابل اجتناب

اگر از سطح توقف ضرر به درستی استفاده کنید ، می توانید از وارد شدن بیش از حد به موقعیت بازنده جلوگیری کنید.

این که آیا می خواهید به محض ورود به معامله یک توقف ضرر سخت داشته باشید ، یا هنگام معامله سطح توقف ضرر “نرم” در پیش رو دارید ، اگر از این استفاده کنید در موقعیت بهتری خواهید بود. به عنوان بخشی از مدیریت ریسک شما. فقط به یاد داشته باشید که سطوح توقف ضرر نرم تر برای معامله گران پیشرفته ای که در این بازارها تجربه دارند مناسب تر است.

6. گرفتن مواضع بسیار بزرگ

شکی نیست که جذابیت یک معامله برنده بزرگ در ذهن هر معامله گر است. وسوسه تصاحب یک موقعیت بزرگ (فکر می کنم تجارت برنده ای خواهد بود) همیشه وجود دارد.

اما همانطور که بارها و بارها ثابت شده است ، گرفتن موقعیت بسیار بزرگ در یک تجارت می تواند خطرناک باشد. هیچ تضمینی وجود ندارد که تجارت آنطور که شما می خواهید پیش برود. بنابراین ، اگر سرمایه خود را در یک معامله واحد به خطر بیندازید و این تجارت علیه شما انجام شود ، سرمایه تجاری شما را به طور جدی کاهش می دهد.

و همچنین ممکن است برای شما به عنوان یک معامله گر از لحاظ روحی و روانی خسارت زیادی به بار آورد.

7. گرفتن مواضع زیاد

در حالی که هر روز بازارهای زیادی برای معامله وجود دارد و فرصت های معاملاتی متعددی وجود دارد ، اما گرفتن موقعیت های زیاد نیز ممکن است برای معاملات شما مضر باشد.

مگر اینکه یک سیستم تجاری قوی و خودکار داشته باشید که به طور خودکار معاملات خود را برای شما انجام دهد ، نظارت بر موقعیت های زیاد می تواند حداقل تا حد زیادی گیج کننده و خطرناک باشد.

به یاد داشته باشید مغز انسان فقط می تواند در یک زمان با حجم محدودی از اطلاعات برخورد کند. و توجه مورد نیاز برای هر معامله به این معنی است که شما زمان و تمرکز محدودی برای انجام هر معامله دارید.

اگر همزمان موقعیت های زیادی را بدون سیستم های خودکار مناسب برای نظارت بر آنها اتخاذ کنید ، به احتمال زیاد برخی از این معاملات شکست می خورند.

بنابراین ، دفعه بعدی که معامله می کنید ، به تعداد معاملاتی که انجام می دهید توجه کنید. بهتر است ابتدا بر روی چند معامله تمرکز کنید – آنها را وارد کرده و از آنها خارج شوید – سپس در صورت بروز فرصت های تجاری دیگر ، دوباره شروع کنید.

هنگامی که شما یک استراتژی معاملاتی به وضوح تعریف کرده اید ، فیلتر کردن فرصت های تجاری موجود و انتخاب بهترین آنها کمی ساده تر خواهد بود.

8. استفاده بیش از حد

توانایی استفاده از اهرم یکی از اصلی ترین جاذبه های بازار مانند معاملات فارکس ، معاملات نفت ، شاخص ها ، فلزات گرانبها و CFD های ارز رمزنگاری شده است . اهرم به شما امکان می دهد موقعیت بسیار بزرگتری را حتی با مقدار کمی سرمایه تجاری معامله کنید.

اما همانطور که همه می دانیم ، اهرم می تواند یک شمشیر دو لبه باشد. این می تواند معاملات برنده و باخت را تقویت کند.

یکی از گناهان اصلی معامله گران – به ویژه کسانی که به طور کامل نحوه عملکرد اهرم را درک نمی کنند – استفاده از سطح بالایی از اهرم است. برخی افراد فقط برنده های بالقوه را می بینند و ضررهای احتمالی را نادیده می گیرند.

اگر از سطح بالایی از اهرم استفاده می کنید و معامله علیه شما انجام می شود ، این می تواند منجر به از بین رفتن کل سرمایه تجاری شما شود.

بنابراین ، بهترین راه برای استفاده از اهرم ، شروع کم است. سعی کنید از پایین ترین سطح اهرم ارائه شده توسط ارائه دهنده معاملات خود استفاده کنید. هنگامی که با نحوه عملکرد اهرم راحت تر شدید ، در صورت تمایل می توانید سطح اهرم را افزایش دهید.

نکته ای که باید به خاطر بسپارید این است که سطوح بالایی از اهرم ارائه می شود – اهرم می تواند از 10: 1 ، 50: 1 متغیر باشد. 100: 1 ؛ 200: 1 یا 400: 1 بسته به حوزه قضایی شما – این بدان معنا نیست که شما باید از بالاترین سطح ممکن استفاده کنید.

به قول معروف قبل از دویدن باید ابتدا راه بروید.

9. تجارت انتقام جویی

وقتی از دست می دهید از آن متنفر نیستید؟ و آیا فقط نمی خواهید به بازار برگردید ، تجارت دیگری را انجام دهید و ثابت کنید می توانید برنده باشید؟

این دقیقاً تفکر پشت معامله انتقامی است . شما می خواهید یکنواخت شوید. شما می خواهید ثابت کنید که برنده هستید.

اما بیشتر اوقات معامله انتقامی می تواند درد بیشتری به همراه داشته باشد.

این را یک لحظه در نظر بگیرید. وقتی وارد تجارت انتقامی می شوید ، به احتمال زیاد در بهترین حالت احساسی قرار ندارید. شما به احتمال زیاد هنوز سرحال هستید یا آنقدر استرس ندارید که بتوانید یک تصمیم معاملاتی درست بگیرید. و به احتمال زیاد شما تجارت بعدی را تجزیه و تحلیل نکرده اید – این که آیا پتانسیل خوبی دارد یا خیر.

بنابراین ، بهترین کاری که می توانید در مورد معامله انتقامی انجام دهید این است که به هیچ وجه درگیر آن نشوید.

اگر معامله ای از دست رفته دارید یا مجموعه ای از ضررها را دارید ، بهتر است عقب نشینی کرده و اشتباهات را تحلیل کنید. 

آیا بازار آنقدر متزلزل بود که بتوان معامله کرد؟ تحلیل اولیه شما چه اشکالی داشت؟

بیشتر اوقات ، اگر نه همیشه ، بهتر است از معاملات انتقام جویی به هر قیمتی اجتناب کنید.

10. اجازه دادن به معاملات سودآور به ضرر تبدیل شود

اگر این اشتباه را می کنید ، تنها نیستید. حتی اسلحه های بزرگ نیز در این اشتباه تجاری رایج مقصر هستند.

چند بار است که ورود خود را کاملاً زمان بندی کرده اید ، سود خوبی از کاغذ دیده اید ، اما فقط با برگشت واضح تبخیر شده است؟ من بیش از یک بار شرط می بندم.

اجازه دادن به معامله خوب بد ، اولین اشتباه عمده ای است که می توانید در معاملات بازارهای مالی انجام دهید ، اما در انتهای تونل نور وجود دارد. 

بهترین راه برای اصلاح این اشتباه برنامه ریزی است. قبل از ورود به معامله باید بدانید چه زمانی قصد خروج دارید. و شما باید دلایل متعددی برای خروج داشته باشید. 

انواع قوانین خروج را ایجاد کنید که به شما امکان می دهد به هدف خود در تجارت دست یابید – حتی اگر دقیقاً آنطور که انتظار داشتید پیش نرود. می توانید ترکیبی از موارد زیر را داشته باشید:

 • هدف (های) سود
 • توقف گسترده (برای بازارهای پر روند)
 • توقف شدید (برای حرکت سریع خستگی)
 • توقف ریسک/پاداش (برای زمانی که به هدف سود خود نزدیک می شوید)

همچنین می توانید معاملات خود را کاهش دهید. وقتی بازار کمی در دسترس قرار گرفت کمی از موقعیت خود را کنار بگذارید ، با پیشرفت این حرکت کمی بیشتر موضع بگیرید و مقداری را برای پیروزی های بزرگ بگذارید. این نوع رویکرد به شما کمک می کند تا منحنی حقوق صاحبان سهام خود را هموار کنید.

انگشت به چارت معاملاتی که در حال سقوط است اشاره می کند

11. عدم پیگیری معاملات در یک مجله تجاری

استفاده از یک مجله تجاری بخش بسیار مهمی برای تبدیل شدن به یک معامله گر موفق است. این کار به سادگی ثبت ورودی و خروجی شما برای معاملات سودآور نیست ، اما به اطلاعات و توجه بیشتری نیاز دارد.

مجله تجاری شما باید شامل همه معاملات ، خوب ، بد و حتی معاملات واقعاً بد باشد.

برخی از انواع اطلاعاتی که باید در یک مجله تجاری ثبت شوند عبارتند از:

 • تاریخ و زمان معامله
 • چه وسیله ای معامله می شود
 • تصاویری از تنظیم نمودار هنگام ورود تجارت
 • اندازه موقعیت
 • افکار و استدلال شما برای ورود به تجارت

با در اختیار داشتن مجله تجاری ، می توانید به عقب برگردید و معاملات و معاملات موفق خود را که چندان موفق نبوده اند مرور کنید تا فرصت هایی را در استراتژی معاملاتی خود که در آن می توانید پیشرفت کنید ، برجسته کنید.

12. افق زمانی سرمایه گذاری خود را فراموش نکنید

سرمایه گذاری بدون افق زمانی در ذهن می تواند شما را برای شکست آماده کند. این امر به این دلیل است که همه سرمایه گذاری ها بلند مدت یا کوتاه مدت هستند و بسته به مدت زمان سرمایه گذاری ، نرخ بازدهی متفاوتی خواهند داشت. 

به عنوان مثال ، سهامی که در دوره های طولانی خوب عمل می کنند اما در دوره های کوتاه مدت چندان خوب عمل نمی کنند ، ممکن است هنگام در نظر گرفتن پس انداز بازنشستگی منطقی به نظر برسند.

وقتی افق زمانی خود را درک کردید ، بهتر می توانید سرمایه گذاری های مناسب را با مجموعه خود مطابقت دهید.

13. توانایی پذیرش ضررها

بسیاری از معامله گران تصور می کنند که نمی توانند مانند متخصصان سرمایه گذاری اشتباه کنند ، اما این به سادگی درست نیست. 

اگر بدون انجام تلاش های لازم وارد معامله شده اید یا درآمد طولانی مدت دارید و نمونه کارها به طور ناگهانی وارد بازار شده است ، مهم این است که آنچه اتفاق افتاده را بپذیرید و به جای اینکه به غرور خود اجازه دهید شیوه معاملاتی خود را کنترل کند ، ادامه دهید. مدت بیشتری بر روی آن بازندگان

همیشه یک روز دیگر و یک فرصت تجاری دیگر وجود خواهد داشت. برای ادامه بهبود مهارت های خود در راه تبدیل شدن به یک معامله گر موفق ، از این ضررهای قبلی درس بگیرید.

14. پیگیری جمعیت

پیروی از جمعیت یک اشتباه تجاری رایج است که در آن معامله گران بی تجربه کورکورانه از ذهنیت گله پیروی می کنند و خود را در معاملات مضر می بینند.

برای معامله گران تازه کار بسیار مهم است که هنگام تصمیم گیری به سبک معاملاتی خود فکر کنند تا بدون انجام تحقیقات خود و بدون درک اینکه چرا ممکن است برای آنها بهتر عمل کند ، وارد روند معاملات خود نشوند. اگر با دنبال کردن شخص دیگری بدون انجام هیچ گونه تحلیل فنی یا اساسی وارد معامله شوید و معامله ای را ببازید ، فقط خودتان را مقصر می دانید.

گروهی از مردان تجاری که در یک جهت نگاه می کنند

15. تجارت همزمان در چندین بازار

معامله گران بی تجربه ممکن است از بازار به بازار – از فارکس به شاخص ها و ارزهای رمزنگاری شده به کالا بپردازند. این یک اشتباه رایج است و می تواند منجر به تجارت بیش از حد و ضررهای قابل توجه شود.

درک بهتر از بازار برای معامله گران در همه سطوح مهم است ، به طوری که تصمیمات تجاری به جای احساسات یا احساسات روده ای بر اساس واقعیت است. عاقلانه است که قبل از انشعاب ، با یک بازار کنار بیایید و قبل از پرش به چندین بازار به طور همزمان تجربه معاملاتی ارزشمندی کسب کنید.

نتیجه

معاملات یک فرایند دشوار است و اغلب زمان می برد تا بفهمید چه چیزی برای شما مفید است. با این حال ، اگر بتوانید هنگام شروع سفر خود در بازارهای مالی از این اشتباهات تجاری رایج جلوگیری کنید ، آنگاه منحنی یادگیری بسیار روان تر خواهد بود.

این مهم است که نه تنها تعصبات خودمان را درک کنیم ، بلکه نحوه تأثیر آنها در نحوه تجارت ما نیز مهم است ، بنابراین ما فرصتی برای مدیریت مناسب آنها داریم. همه این اطلاعات به منظور درک بیشتر معامله گران در مورد مشکلات رایج برجسته شده است تا بتوانند از آنها در آینده جلوگیری کنند. 

به یاد داشته باشید اشتباهات معاملاتی بخشی از سفر هستند و نمی توانید از همه آنها اجتناب کنید. از این اشتباهات درس هایی می آید ، از آنها برای بهبود خود استفاده کنید و یک قدم به تبدیل شدن به یک معامله گر بزرگتر نزدیک شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =