تابع CEILING.MATH در اکسل

 

دانلود ویدئو آموزشی

دانلود فایل اکسل آموزشی فرمول CEILING.MATH

تابع CEILING.MATH

در این آموزش فرمول و نحوه استفاده از تابع CEILING.MATH در مایکروسافت اکسل به همراه یک فیلم آموزشی کوتاه توضیح داده شده است. این تابع در نسخه های (ورژن های) اکسل 2013 به بالا وجود دارد.

توضیحات: عدد را به نزدیکترین عدد صحیح (رو به بالا) یا به نزدیکترین مضرب مشخص شده (significance) رند می کند (برعکس تابع FLOOR.MATH).

فرمول تابع:

=CEILING.MATH(number; significance; mode)

number: عددی است کمتر از 9.99E+307 و بیشتر از -2.229E-308.

Significance: این عدد اختیاری است. مضربی که قرار است number به آن رند شود .

Mode:وارد کردن این عدد نیز اختیاری است. این عدد فقط برای رند کردن اعداد منفی کار می کند، در صورتی که وارد گردد، number به سمت دور از صفر رند می شود .

 

نکته: هر گاه فرمولی رو کپی و پیست کردید و با خطا رو به رو شدید، علت این موضوع این است که جدا کننده متغییر ها در ویندوز کامپیوتر شما ممکن است بر روی چیز دیگری تنظیم شده باشد، که در بیشتر موارد یا از سمی کالون “;” و یا از ویلگول “,”  استفاده می گردد. (نحوه تغییر این جدا کننده را در اینجا میتوانید مشاهده کنید.)

ملاحظات:

  1.  به طور پیش فرض، significance برای اعداد مثبت 1 و برای اعداد منفی -1 است.
  2. به طور پیش فرض، اعداد مثبت با بخش اعشاری به نزدیکترین عدد صحیح بیشتر گرد می شود. به عنوان مثال:، 6.3 به 7  گرد می گردد.
  3. به طور پیش فرض، اعداد منفی با بخش اعشاری به نزدیکترین عدد صحیح (به سمت 0) گرد می گردد. به عنوان مثال:  6.7 – به -6 گرد می شود.
  4.  با مشخص کردن significance و آرگمان Mode، شما می توانید جهت گرد کردن برای اعداد منفی را تغییر دهید. به عنوان مثال: عدد 6.3- با significance 1 و با Mode 1 (به دور از 0)، یعنی 7- گرد می گردد. بسیاری از ترکیبات از مقدار significance و Mode که بر روی گرد کردن اعداد منفی، به روش های مختلف وجود دارد.
  5. آرگمان Mode  بر روی اعداد مثبت تاثیر نمی گذارد.
  6. آرگمان significance عدد را به نزدیکترین عدد صحیح، که مضربی از significance است رو به بالا رند می کند.  عداد صحیح استثنا هستند. به عنوان مثال: برای significance 3 عدد مورد نظر به عدد صحیح بعدی که مضربی از  3 این است گرد می گردد.
  7.  اگر عدد تقسیم بر significance 2 و یا بیشتر منجر به باقی مانده گردد، نتیجه رو به بالا گرد می شود.

 به عنوان مثال:

داده های جدول زیر را کپی کنید و آنها را در سلول A1 از اکسل پیست کنید. شما می توانید عرض ستون را تنظیم کنید تا بتوانید همه داده ها را ببینید.

فرمول توضیحات نتیجه
=CEILING.MATH(24.3;5) Rounds 24.3 up to the nearest integer that is a multiple of 5 (25). 25
     
=CEILING.MATH(6.7) Rounds 6.7 up to the nearest integer (7). 7
     
=CEILING.MATH(-8.1;2) Rounds -8.1 up (toward 0) to the nearest integer that is a multiple of 2 (-8). -8
     
=CEILING.MATH(-5.5;2;-1) Rounds -5.5 down (away from 0) to the nearest integer that is a multiple of 2 with a mode of -1, which reverses rounding direction (-6). -6

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code