تابع FLOOR.MATH در اکسل (رند به مضرب دلخواه)

 

دانلود ویدئو آموزشی

دانلود فایل اکسل آموزشی فرمول FLOOR.MATH

تابع FLOOR.MATH

در اینجا فرمول و نحوه استفاده از تابع FLOOR.MATH در مایکروسافت اکسل به همراه یک فیلم آموزشی کوتاه توضیح داده شده است. این تابع در نسخه های (ورژن های) اکسل 2013 به بالا وجود دارد.

 توضیحات: این تابع  یک عدد دلخواه را رو به پایین و به نزدیکترین عدد صحیح یا به نزدیکترین مضرب از مقدار significance رند می کند (برعکس تابع CEILING.MATH).

 فرمول تابع:

 FLOOR.MATH(number; significance; mode)

Number: عددی که قرار است رو به پایین رند شود.

Significance: مضربی که قرار است عدد به آن رند شود. وارد کردن این عدد اختیاری است.

Modeوارد کردن این عدد نیز اختیاری است. این عدد فقط برای رند کردن اعداد منفی کار می کند، در صورتی که وارد گردد، number به سمت صفر رند می شود .

 

نکته: هر گاه فرمولی رو کپی و پیست کردید و با خطا رو به رو شدید، علت این موضوع این است که جدا کننده متغییر ها در ویندوز کامپیوتر شما ممکن است بر روی چیز دیگری تنظیم شده باشد، که در بیشتر موارد یا از سمی کالون “;” و یا از ویلگول “,”  استفاده می گردد. (نحوه تغییر این جدا کننده را در اینجا میتوانید مشاهده کنید.)

 ملاحظات:

 به طور پیش فرض، اعداد مثبت با بخش اعشاری به نزدیکترین عدد صحیح کمتر گرد می شود. به عنوان مثال:، 6.3 به 6  گرد می گردد.

به طور پیش فرض، اعداد منفی با بخش اعشاری به نزدیکترین عدد صحیح (به دور از 0) گرد می گردد. به عنوان مثال:  6.7 – به 7- گرد می شود.

با استفاده از 0 و یا یک عدد منفی به عنوان آرگومان Mode، شما می توانید جهت گرد کردن برای اعداد منفی را تغییر دهید.  برای مثال: عدد 6.3- با significance 1 و با Mode 1-  (به سمت 0)، یعنی 6- گرد می گردد.

 آرگمان significance عدد را به نزدیکترین عدد صحیح، که مضربی از significance است رو به پایین رند می کند.  اعداد صحیح استثنا هستند. به عنوان مثال: برای significance 3 عدد مورد نظر به عدد صحیح بعدی که مضربی از  3 این است گرد می گردد.

 اگر عدد تقسیم بر significance 2 و یا بیشتر منجر به باقی مانده گردد، نتیجه رو به پایین گرد می شود.

به عنوان مثال:

داده های جدول زیر را کپی کنید و آنها را در سلول A1 از اکسل پیست کنید. شما می توانید عرض ستون را تنظیم کنید تا بتوانید همه داده ها را ببینید.

 

فرمول (توضیحات (نتیجه نتیجه
=FLOOR.MATH(24.3;5) Rounds 24.3 down to the nearest integer that is a multiple of 5 (20). 20
=FLOOR.MATH(6.7) Rounds 6.7 down to the nearest integer (6). 6
=FLOOR.MATH(-8.1;2) Rounds -8.1 down (away from 0) to the nearest integer that is a multiple of 2 (-10). -10
=FLOOR.MATH(-5.5;2;-1) Rounds -5.5 toward 0 to the nearest integer that is a multiple of 2, using a non-zero Mode, which reverses rounding direction (-4). -4

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code