تابع ماتریس واحد در اکسل (فرمول MUNIT)

 

دانلود ویدئو آموزشی

دانلود فایل اکسل آموزشی فرمول MMULT

تابع MUNIT

در اینجا فرمول و نحوه استفاده از تابع MUNIT (ماتریس واحد) در اکسل به همراه یک فیلم آموزشی کوتاه توضیح داده شده است.  این تابع در نسخه های (ورژن های) اکسل 2013 به بالا وجود دارد.

توضیحات: این تابع ماتریس واحد را برای ابعاد اختیاری (dimension) مشخص شده است.

فرمول تابع:

MUNIT(dimension)

 Dimension: ابعاد ماتریس واحد است که شما می خواهید تابع بر گرداند (که یک عدد صحیح می باشد). این تابع یک آرایه را برمی گرداند. ابعاد باید بیشتر از صفر باشد.

تابع MUNIT با استفاده از معادله زیر بیان می شود:

نکته: هر گاه فرمولی رو کپی و پیست کردید و با خطا رو به رو شدید، علت این موضوع این است که جدا کننده متغییر ها در ویندوز کامپیوتر شما ممکن است بر روی چیز دیگری تنظیم شده باشد، که در بیشتر موارد یا از سمی کالون “;” و یا از ویلگول “,”  استفاده می گردد. (نحوه تغییر این جدا کننده را در اینجا میتوانید مشاهده کنید.)

 

ملاحظات:

اگر dimension (ابعاد) کوچکتر یا مساوی صفر باشد، تابع MUNIT  مقدار خطای #VALUE!   را بر می گرداند.

به عنوان مثال:

داده های جدول زیر را کپی کنید و آنها را در سلول A1 از اکسل پیست کنید. شما می توانید عرض ستون را تنظیم کنید تا بتوانید همه داده ها را ببینید.

 

فرمول توضیحات Results are the 3×3 matrix below, in cells C2:E4.    
‘=MUNIT(3) Returns the identity matrix of dimension 3. =MUNIT(3) =MUNIT(3) =MUNIT(3)
    =MUNIT(3) =MUNIT(3) =MUNIT(3)
    =MUNIT(3) =MUNIT(3) =MUNIT(3)
         
‘=MMULT({1;3;5;12}; MUNIT(2))={1;3;5;12} MUNIT can be used in line with other matrix functions, such as MMULT, as shown here. =MMULT({1;3;5;12}; MUNIT(2))={1;3;5;12}    

 

توجه: برای درست کار کردن، فرمول در مثال باید نتیجه به عنوان یک فرمول آرایه در برنامه اکسل وارد گردد. برای این منظور پس از کپی کردن مثال، سلول های محدوده C2:E4 را انتخاب کنید سپس کلید  F2را فشار دهید، و در نهایت کلیدهای Ctrl + SHIFT + ENTER را با هم بزنید تا این سلوها تبدیل به یک آرایه واحد گردند.  اگر فرمول به عنوان یک فرمول آرایه وارد نگردد، یک نتیجه واحد برای تمام سلول ها ایجاد می شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *