تابع کوچکترین مضرب مشترک در اکسل (فرمول LCM)

 

دانلود ویدئو آموزشی

دانلود فایل اکسل آموزشی فرمول LCM

تابع LCM

 در اینجا فرمول و نحوه استفاده از تابع LCM (کوچکترین مضرب مشترک) در مایکروسافت اکسل به همراه یک فیلم آموزشی کوتاه توضیح داده شده است.

 توضیحات: این تابع کوچکترین مضرب مشترک از اعداد صحیح را بر می گرداند. کوچکترین مضرب مشترک، کوچکترین عدد صحیح مثبت است که مضربی از همه آرگمان های صحیح number1،number2  و … است.  از تابع LCM  به منظور اضافه کردن کسر با مخرج های مختلف استفاده می گردد.

 فرمول تابع:

LCM(number1; [number2]; …)

Number1, number2, …:  وارد کردن عدد صحیح Number1 اجباری است شماره های بعدی اختیاری هستند. تعداد اعداد وارد شده از 1 تا 255 عدد می تواند باشد. اگر هر یک از مقادیر عدد صحیح نباشد، بخش اعشاری آن عدد حذف خواهد شد.

 

نکته: هر گاه فرمولی رو کپی و پیست کردید و با خطا رو به رو شدید، علت این موضوع این است که جدا کننده متغییر ها در ویندوز کامپیوتر شما ممکن است بر روی چیز دیگری تنظیم شده باشد، که در بیشتر موارد یا از سمی کالون “;” و یا از ویلگول “,”  استفاده می گردد. (نحوه تغییر این جدا کننده را در اینجا میتوانید مشاهده کنید.)

 

ملاحظات:

اگر هر یک از آرگمان ها غیر عددی باشند، تابع LCM  مقدار خطای #VALUE!  را برمی گرداند.

اگر هر یک از آرگمان ها کمتر از صفر باشند، تابع LCM  مقدار خطای#NUM!  را برمی گرداند.

اگر یک پارامتر از تابع LCM بزرگتر یا مساوی 2^53 باشد، تابع LCM  مقدار خطای #NUM! را بر می گرداند.

به عنوان مثال:

داده های جدول زیر را کپی کنید و آنها را در سلول A1 از اکسل پیست کنید. شما می توانید عرض ستون را تنظیم کنید تا بتوانید همه داده ها را ببینید.

فرمول توضیحات نتیجه
=LCM(5; 2) Least common multiple of 5 and 2 10
=LCM(24; 36) Least common multiple of 24 and 36 72

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *