تابع لگاریتم در اکسل (تابع LOG)

 

 

   دانلود ویدئو آموزشی   

در زیر می توانید فایل اکسل این آموزش را دانلود کنید و با نحوه استفاده این تابع بهتر آشنا شوید.

دانلود فایل اکسل آموزشی فرمول LOG

 

در این آموزش فرمول و نحوه استفاده از تابع LOG (لگاریتم) در اکسل به همراه یک فیلم آموزشی کوتاه توضیح داده شده است.

این تابع لگاریتم یک عدد با پایه دلخواه را بر می گرداند.

فرمول این تابع به صورت زیر می باشد.

=LOG(number; base)

برای مثال لگاریتم 100 که جواب آن عدد 2 می شود:

=LOG(100)

برای لگاریتم گرفتن از یک عدد در اکسل، ابتدا بر روی یکی از سلول های اکسل دابل کلیک کنید، سپس علامت مساوی را وارد کنید و کلمه Log را تایپ کنید، با این کار اکسل به شما یک سری توابع را پیشنهاد می دهد که لگاریتم نیز یکی از آنها می باشد. این تابع را انتخاب کنید و عدد مورد نظر را که در این مثال 100 می باشد وارد کنید و اینتر را بزنید.

در این فرمول number یک عدد حقیقی مثبت است، که شما می خواهید لگاریتم آن را حساب کنید. و Base نیز پایه لگاریتم می باشد که وارد کردن این عدد اختیاری می باشد. اگر عدد پایه (base) وارد نشود، مقدار آن توسط اکسل، به طور پیش فرض  10 در نظر گرفته خواهد شد.

در آموزش زیر همان طور که ملاحظه می کنید به جای وارد کردن یک عدد تنها کافی است بعد از تایپ فرمول بر روی سلول های دیگر کلیک کنید تا عدد داخل آن سلول استفاده گردد.

نکته: هر گاه در فرمول از علامت سمی کالون “;” استفاده کردید و با خطا رو به رو شدید، علت این موضوع این است که جدا کننده متغییر ها در ویندوز کامپیوتر شما ممکن است بر روی چیز دیگری تنظیم شده باشد، که در بیشتر موارد یا از سمی کالون “;” و یا از ویلگول “,”  استفاده می گردد. 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *